- przez tylnicki
Definicje coachingu i mentoringu
Mentoring: definicja
Mentor to ktoś, kto dzieli się swoją wiedzą, umiejętnościami i/lub doświadczeniem, aby pomóc innym w rozwoju i rozwoju.
Coaching: definicja
Coach to ktoś, kto udziela klientowi wskazówek dotyczących jego celów i pomaga mu w pełni wykorzystać jego potencjał.
Teraz, patrząc na te dwie definicje, wybaczymy ci, że nadal nie jesteś całkowicie pewien kluczowych różnic między mentoringiem a coachingiem. Jedną z najbardziej wyraźnych różnic jest to, że mentoring ma charakter dyrektywny, podczas gdy coaching jest niedyrektywny. Co to oznacza w praktyce? Cóż, na spotkaniach mentorskich prawdopodobnie to mentor będzie mówił więcej, podczas gdy w coachingu jest to prawdopodobnie coach zadający pytania i dający osobie, którą coachuje, przestrzeń do refleksji i prowadzenia większości rozmów. Ostatecznie zarówno coaching, jak i mentoring polegają na pomaganiu ludziom w osiągnięciu celu, poprzez wykorzystanie doświadczenia coacha lub mentora. Widać, że ewoluują od dyrektywnego (mentoringu) do niedyrektywnego (coaching) na wykresie często używanym do zobrazowania różnic.
Różnice między mentoringiem a coachingiem
Poniżej przedstawiamy porównanie kilku kluczowych różnic między mentoringiem a coachingiem. Zaczniemy od kluczowych różnic w mentoringu:
Mentoring ma często charakter długoterminowy, a niektóre relacje mentoringowe trwają ponad 6 miesięcy, aw niektórych przypadkach mentoring może trwać lata lub nawet dekady. W rzeczywistości niektórzy znani mentorzy i podopieczni powołują się na relacje mentorskie na całe życie.
Do mentoringu nie są wymagane żadne kwalifikacje, co oznacza, że organizacje mogą szybko rozpocząć programy mentorskie. Tak, szkolenie mentoringowe jest często zalecane, ale z pewnością nie jest wymagane iw rzeczywistości oferowanych jest bardzo niewiele kwalifikacji mentorskich w porównaniu z kwalifikacjami coachingowymi.
Jak wspomniano, mentoring jest o wiele bardziej ukierunkowany. Chodzi o to, aby mentor dzielił się swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami, opowiadał podopiecznemu i pokierował nim.
Zazwyczaj mentoring jest mniej zorganizowany niż coaching i chociaż zalecany jest program i cele spotkania mentoringowego, to od osoby mentorowanej zależy, czy będzie to wszystko składać w całość, w porównaniu z coachingiem, który zazwyczaj ma bardziej rygorystyczną strukturę.
Wreszcie, mentoring jest głównie napędzany rozwojem i polega na tym, że podopieczny decyduje, co chce osiągnąć i jakie ma cele dla swoich relacji mentorskich.
Teraz kluczowe różnice w coachingu to:
Coaching jest często krótkoterminowy i może być tak krótki, jak krótka 10- lub 15-minutowa rozmowa. To powiedziawszy, niektóre relacje coachingowe mogą być również długoterminowe.
Jest szkolenie z umiejętności coachingowych i dostępnych jest wiele uprawnień trenerskich, które prawie zawsze są niezbędne i na pewno zalecane, aby być naprawdę skutecznym coachem.
W przeciwieństwie do mentoringu, coaching jest niedyrektywny, co oznacza, że polega na stawianiu właściwych pytań, zapewnianiu przestrzeni, zaufania i pewności dla coachowanej osoby, aby zastanowiła się, w jaki sposób może osiągnąć więcej, osiągnąć swoje cele i znaleźć w sobie możliwości.
Zazwyczaj coaching jest organizowany przez menedżerów liniowych lub sponsorów, więc organizacje często sponsorują osobę, która ma być coachowana, lub menedżer liniowy wyśle pracownika na coaching w zakresie pewnych umiejętności.
Coaching jest ukierunkowany na wydajność i zachęca osobę lub osoby, które są coachowane, do wykonywania ich codziennych ról.
Jak więc widać, istnieje wiele kluczowych różnic. Istnieje wiele umiejętności wymaganych i zalecanych zarówno do coachingu, jak i mentoringu, które również teraz omówimy.
Umiejętności wymagane do mentoringu – Co to jest coaching biznesowy?
W przypadku mentoringu, chociaż kwalifikacje nie są wymagane, istnieje wiele umiejętności, które są zalecane, aby ktoś był skutecznym mentorem. Oto tylko niektóre z nich:
Zainteresowanie pomaganiem innym jest oczywiste, ale mamy nadzieję, że będziesz je mieć – jest to kluczowe miejsce, od którego należy zacząć mentoring ludzi.
Doświadczenie z pierwszej ręki, wiedza i spostrzeżenia w obszarze, w którym świadczysz mentoring – ponieważ mentoring powinien opierać się na solidnych i konkretnych poradach i wskazówkach.
Budowanie relacji i umiejętności interpersonalne są kluczowe dla mentoringu – są również ważne dla coachingu.
Dedykowane długoterminowe zaangażowanie, które nie jest potencjalnie uważane za „umiejętność”, jest ważne, ponieważ jeśli rozpoczynasz z kimś podróż mentorską, ważne jest, aby ją przejrzeć.
Motywowanie, zachęcanie i inspirowanie energii podczas wszystkich spotkań mentoringowych.
Pomoc w określeniu celów osoby mentorowanej ma kluczowe znaczenie. Może to wymagać od mentora autorefleksji, aby pomóc podopiecznemu i ustalić, jakie powinny być jego cele.
Umiejętności wymagane do coachingu – Dla kogo coaching menedżerski?
Relacja równych, w której coach i osoba coachowana mają wzajemne zrozumienie i szacunek, ma kluczowe znaczenie.
Zdolność do maksymalizacji zasobów i inspirowania, podobnie jak w przypadku mentoringu.
Umiejętność rozpoznawania mocnych stron i stawiania wyzwań osobie coachowanej, aby popychać ją do przodu.
Umiejętność radzenia sobie z problemami, a nie rozpamiętywania lub pozwalania osobie coachowanej na rozmyślanie nad nimi.
Umiejętność podnoszenia świadomości i odpowiedzialności zarówno podczas coachingu jednostki, jak i na całym poziomie biura i środowiska organizacyjnego.
Umiejętność urzeczywistniania tego, co oznacza znalezienie właściwej równowagi między umiejętnościami interpersonalnymi a praktycznymi umiejętnościami przekształcania dyskusji w działania.
Tak więc istnieje tylko kilka kluczowych umiejętności w zakresie mentoringu i coachingu. Jak zauważysz, w niektórych przypadkach dochodzi do pewnego zachodzenia na siebie, a w PushFar często widzimy, że najskuteczniejsi mentorzy są również coachami.
Kluczowe korzyści z mentoringu i coachingu – Coaching sprzedażowy dla handlowców
Zarówno mentoring, jak i coaching niosą ze sobą szereg korzyści, które prawidłowo prowadzone mogą przynieść korzyści zarówno osobie otrzymującej mentoring i coaching, jak i mentorowi lub coachowi oraz organizacji. Oto kilka korzyści płynących z mentoringu i coachingu:
Zarówno mentoring, jak i coaching to niezwykle skuteczne techniki uczenia się.
Zarówno mentoring, jak i coaching mogą mieć charakter formalny i nieformalny, przy czym mentoring często postrzegany jest bardziej nieformalnie, a coaching często bardziej formalnie.
Oba mogą zwiększyć zaangażowanie i retencję pracowników, gdy zostaną zastosowane.
Zarówno mentoring, jak i coaching są łatwe do wdrożenia w każdej organizacji lub strukturze biznesowej i coraz częściej widzimy organizacje, które zarządzają obydwoma.
Zarówno mentoring, jak i coaching mogą zwiększać pewność siebie i umiejętności interpersonalne osoby udzielającej mentoringu lub coachingu oraz osoby, która je otrzymuje.
I wreszcie, oba mogą radykalnie poprawić indywidualne wyniki.